Kolędnicy Misyjni 2014

Przedsięwzięcie kolędników misyjnych prowadzone jest pod patronatem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Kolędnicy zwiastują radość Bożego Narodzenia w odwiedzanych domach. Zaangażowanie dzieci w misyjne kolędowanie ma na celu pomoc duchową i materialną dzieciom w krajach misyjnych. Ofiary pieniężne są przeznaczane na realizację projektów, służących bezpośrednio najmłodszym w Tanzanii, Sudanie, Peru, Brazylii, i na Ukrainie. W tym roku szczególnie zwracamy się z pomocą dzieciom w Indiach. Dzieci, jako kolędnicy misyjni, przyzwyczajają się do trudu i składania ofiary z własnego czasu i zdolności.

Głoszenie Dobrej Nowiny o Zbawieniu

Dzieło „Kolędników Misyjnych” winno być odpowiednio przygotowane. W zależności od wielkości parafii, grup kolędniczych może być więcej. Kilkuosobowe grupy dzieci powinny dobrze znać teksty, mieć odpowiedni strój, kolorową gwiazdę i skarbonkę z napisem, dla kogo przeznaczone są ofiary, a także dorosłego opiekuna.

Czas kolędowania przypada w okresie między świętami Bożego Narodzenia, a Nowym Rokiem, w niektórych parafiach kolędowanie trwa przez cały okres Bożego Narodzenia. W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (w dzień Świętego Szczepana), lub w najbliższą niedzielę po nich, grupy kolędników misyjnych wraz z opiekunami spotykają się na wspólnej Eucharystii, podczas której dokonuje się uroczystego posłania ich przez kapłana. Następnie udają się do mieszkańców parafii, by zwiastować im Dobrą Nowinę o przyjściu Chrystusa do wszystkich ludzi na świecie. Głosząc radosną nowinę o zbawieniu, stają się małymi misjonarzami, wskazując jednocześnie na potrzeby milionów dzieci w świecie, które nie znają prawdy o Jezusie Chrystusie i cierpią biedę duchową i materialną. Pamiątki, które zostawiają w domach, są formą życzeń i podziękowań składanych w imieniu dzieci z krajów misyjnych, dla których przeznaczane są ofiary.

Dzieło „Kolędników Misyjnych” jest współpracą pomiędzy parafią, szkołą, a Wydziałem Duszpasterstwa Misyjnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Wydziału Katechetycznego. Uwieńczeniem kolędowania jest Archidiecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych, które ostatnio zgromadziło największą liczbę dzieci w Niegowici (około 1,5 tys). Dla lepszego przygotowania kolędowania misyjnego, Wydział Duszpasterstwa Misyjnego Kurii w Krakowie wydał specjalny zeszyt formacyjny, iskierkę kolędnika misyjnego, plakat oraz gwiazdki do rozdawania.

Iskierka Kolędnika Misyjnego

Jest pomocą dla dzieci w przygotowaniu się do kolędowania misyjnego. Cztery kroki proponowane w Iskierce Kolędnika Misyjnego są próbą ukazania różnych problemów dzieci żyjących w krajach misyjnych.

Gwiazdki

Zostały wydane gwiazdki do rozdawania podczas kolędowania misyjnego. Można je nabywać w Wydziale Duszpasterstwa Misyjnego Kurii.

Plakat

Został wydany także plakat okolicznościowy na kolędowanie misyjne, zostanie on rozesłany do parafii w grudniu.